Jak działa Warthog? Podstawy

Jak działa Warthog? Podstawy

Jeśli szukasz krótkiego, ale konkretnego przewodnika po świecie Warthoga – trafiłeś idealnie! Ja nazywam się Marek Czuma, jestem pomysłodawcą i współtwórcą  zarówno aplikacji, jak i bloga. Z przyjemnością oprowadzę Cię po naszym dziele, które budujemy specjalnie dla Ciebie;-)

Dowiesz się dziś:

 • Co to jest Warthog
 • Po co jest Warthog
 • Jak korzystać z Warthoga

Ruszajmy w drogę! Bardzo się cieszę, że możemy ją odbyć razem;-)

Jeśli już teraz chcesz przejść do aplikacji – kliknij tutaj

Krótka historia Warthoga – czyli po co on?

Jeszcze kilka lat temu byłem w podobnej sytuacji jak bardzo wiele osób. Zaczynałem mnóstwo rzeczy, nie kończyłem żadnej. Wieloma się zachwycałem, ale w mgnieniu oka się poddawałem. Znasz ten stan? Ten, kiedy wpadasz na pomysł inicjatywy, albo rozwoju jakiejś umiejętności, a potem po prostu nie wychodzi.

Albo inny stan – ten, w którym „nie ogarniasz życia”. Ono jakoś płynie, ale nie jest przez Ciebie kierowane.

Chciałbyś to zmienić? Ja chciałem. I zmieniłem! Zacząłem budować do tego celu właśnie Warthoga. Od tamtego czasu bardzo dużo się zmieniło. Zmieniła się skala, technologia, pojawił się zespół…

Nie zmieniły się jednak dwie rzeczy. Zasada minimalizmu i misja. Uważamy, że należy eliminować zbędne (a nawet ważne, ale nie najważniejsze!) rzeczy. Ma to wyraz w wielu miejscach w aplikacji – chcemy, żebyś skupił się w 100% na tym, co teraz jest najbardziej istotne. Co do misji zaś – robimy wszystko co możliwe, aby pomóc Ci w rozwoju. Więcej o niej przeczytasz tutaj.

Tak więc, jeśli nie umiesz uporządkować pracy, albo skupić się na działaniu – Warthog jest dla Ciebie. Jest dla Ciebie, jeśli po prostu chcesz trzymać swoje życie w garści i skutecznie pracować, aby osiągać cele.

Czym jest Warthog?

Przejdźmy do konkretów. Warthog Timer to aplikacja przeglądarkowa. To znaczy, że rejestrujesz się (wejdź tutaj), a potem logujesz i korzystasz! Nie musisz niczego ściągać, jedyne czego Ci trzeba, to przeglądarka i Internet;-)

Po zalogowaniu przejdziesz podstawowy tutorial (samouczek), który poprowadzi Cię „za rączkę” na samym początku. Gdy już go skończysz, otrzymujesz dostęp do wszystkich funkcjonalności Warthoga! Tak, zupełnie za darmo;-)

Możliwości są olbrzymie, ale skupmy się póki co na tych najbardziej podstawowych.

 • Możesz tu pracować! Jak mówi sama nazwa (Warthog Timer), możesz tu mierzyć czas swojej pracy. Po prostu włączasz timer i zaczynasz działać. Kończysz – naciskasz „STOP”. To niesamowicie proste (przedstawione na rysunku poniżej).

  Timer w Warthogu
 • Możesz tu planować! Oczywiście skoro masz pracować, to warto tą pracę sobie zaplanować. Mamy ku temu listy zadań (ToDo), czy narzędzie o nazwie Normy.

  Listy ToDo w Warthogu
 • Możesz monitorować swój postęp! Dzięki statystykom oraz (znów;-)) Normom, możesz monitorować to jak Ci idzie praca. Poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądają statystyki z tygodnia w którym się znajdujesz (to tylko jedne z wielu!).

  Statystyki z danego tygodnia

Jest jedna bardzo istotna rzecz – Warthog spaja w jeden, działający system wiele narzędzi. Jesteśmy przekonani, że ich połączenie pomaga w systematycznej, długofalowej i skutecznej pracy.

Metoda Osiągania Celu (skondensowana)

Aby tak było naprawdę, na bazie obserwacji opracowaliśmy Metodę Osiągania Celu (MOC). To pewien schemat, który pomaga w dojrzałym, stabilnym rozwoju – od pomysłu, do osiągnięcia celu. Ponieważ to tylko podstawowy przewodnik, nie będę się zagłębiał w temat, jedynie go pokrótce opiszę. Szerzej Metodę Osiągania Celu opisałem tutaj.

Bardzo krótko i zwięźle: MOC to schemat, który składa się z 4 kroków. Każdy krok możesz wypełnić po swojemu. Chodzi jednak o to, że każdy ma swoją ważną rolę i wspólnie stanowią dużą siłę. Spójrz na grafikę poniżej – przedstawia ona właśnie schemat MOCy.

Metoda Osiągania Celu, na której zbudowany został Warthog

Wokół tej Metody zbudowany został Warthog Timer. Dzięki temu może być jeszcze skuteczniejszy! Nawet interfejs został zaprojektowany tak, abyś kolejne kroki miał przedstawione po sobie;-)

Poznaj Warthoga kroczek po kroczku!

Czas ruszyć do konkretnego przejścia po najważniejszych funkcjach Warthoga. Każdy z nich wytłumaczę krótko i zwięźle, ale pamiętaj, że Warthog zbudowany jest tak, aby był przydatny zawsze. Nawet, jeśli zdecydujesz się na korzystanie zaledwie z jednej części;-)

Umiejętności i aktywności

Całą przygodę z Warthogiem musimy określić od tego co chcemy rozwijać! Chociaż na początku zaczynasz od uproszczonego zestawu, to potem możesz określać do woli nad czym będziesz pracować.

Aby to zrobić, przejdź do zakładki „Planuj”, a następnie wybierz „Umiejętności i Aktywności”. Okno wygląda tak jak na poniższym obrazku.

Zarządzanie umiejętnościami i aktywnościami w Warthogu

Aby dodać umiejętność, kliknij „+” w lewej kolumnie i określ, co chcesz rozwijać. Ja określiłem „Blogowanie”.

Czas na drugą część. Aktywności to coś konkretnego, przez co rozwijasz daną umiejętność. W tym przypadku stworzyłem „Projektowanie Bloga” oraz „Pisanie artykułów”. Gdy już to zrobisz, rozwiń swoją pasek umiejętności i dodaj do niej aktywności. Możesz także dodać od razu, nie musisz ich wcześniej tworzyć. W takiej sytuacji aktywność zostanie utworzona i automatycznie przypisana do umiejętności.

To tyle! Teoretycznie mógłbyś już ruszyć do pracy, są ludzie których znam, którzy tak właśnie robią. My jednak najpierw wyznaczymy sobie jakiś cel;-)

Cele

Dużo lepiej się pracuje, jeśli dążysz do jasno określonego celu. Aby to zrobić, otwórz zakładkę „Planuj” i wybierz „Cele”. Okno przypomina wyglądem zarządzanie umiejętnościami i aktywnościami.

Zarządzanie celami w Warthogu

Interfejs jest niezwykle prosty. Po prawej stronie masz kolumnę, w której planujesz cele. Tu możesz wrzucać cokolwiek. Jest to łatwo edytowalne i nie ma wpływu na twoją pracę. Gdy jednak chcesz ustanowić sobie jakiś cel, klikasz zieloną strzałkę („aktywuj”). Wybierasz aktywności, które będą realizować ten cel i… już.

Od teraz każda sekunda wliczona na którąś z wybranych aktywności, będzie także zapisywać się na konto twojego celu. Cel ten będzie Ci o sobie przypominał za każdym razem, kiedy będziesz na niego pracować.

UWAGA! Pamiętaj o dwóch rzeczach:

 • W danej umiejętności na raz możesz realizować tylko jeden cel. Na większej ilości po prostu się nie skupisz!
 • Cel aktywowany, nie może być dezaktywowany. Możesz go już potem określić jedynie jako „zrealizowany” lub „niezrealizowany”.

Kiedy uważasz, że cel został zrealizowany, kliknij na łapkę w górę. I pochwal się swoim znajomym w „Społeczności”😉

Listy ToDo

Ostatnią rzeczą jaką poznamy przed uruchomieniem Timera, będą listy ToDo (listy zadań). To najstarsze chyba na świecie narzędzie do planowania, ma swoją reprezentację także w Warthogu.

Olbrzymią zaletą List jest to, że gdziekolwiek w aplikacji nie jesteś… zawsze masz je pod ręką😉 Choć nie są uciążliwe, skromnie czekają po lewej stronie ekranu zawsze gotowe do działania. Jeśli chcesz tylko je wykorzystać – kliknij ikonkę, a wysuną się by służyć swoimi funkcjami.

Listy ToDo w Warthogu są sprytnie schowane, jednak zawsze gotowe do działania

Korzystaj z nich dokładnie tak, jak chcesz. Przesuwaj zadania, nadawaj im priorytet, albo tagi. Kompletny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że możesz tworzyć tu nie tylko zadania, ale także i inne listy! Zbuduj swój własny system planowania zadań😉

Timer

Nareszcie… czas na pracę! Aby przejść do Timera, po prostu kliknij „Pracuj” na górze strony. Otworzy Ci się okno timera, gotowe do działania. Teraz jedyne co pozostaje, to wybrać aktywność, kliknąć „START” i ruszyć do roboty.

Postaraj się odizolować od wszystkich rozpraszaczy. Pamiętaj, że czas leci! Bądź względem siebie uczciwy, jeśli masz czas pracy – to pracuj. Tak wygląda miejsce pracy.

Okno pracy w Warthogu

Jak widzisz, podczas pracy nad konkretną umiejętnością, będziesz miał przed oczami cel. To odpowiedź na problem, który często się pojawia: pracujemy, ale nie pamiętamy już do czego dążymy. W Warthogu takiej możliwości nie ma😉

Jeśli zapomnisz włączyć timera, nie ma problemu – możesz w każdym momencie dodać „zaległy” czas, lub edytować istniejący. Ostatnie czasy możesz znaleźć pod timerem.

Baza Wiedzy

Ponieważ stabilny rozwój powinien być oparty na wiedzy, Warthog posiada również możliwość spisywania zaawansowanych notatek (materiałów). Aby to zrobić, wejdź w zakładkę „Baza wiedzy”, a następnie „Nowy materiał”. Spisuj tu wszystko, czego nie powinieneś zapomnieć. Swoje notatki znajdziesz klikając „Moje materiały” w menu bazy wiedzy po lewej stronie. Poniżej to jak wygląda tworzenie swojego materiału. W tym przypadku materiały zostały wykorzystane jako pomoc przy organizacji wesela;-)

Tworzenie materiału w Warthogu

Gdy będziesz chciał podzielić się swoim materiałem ze znajomym, udostępnij mu go. Możesz to zrobić na dole materiału, który przeglądasz. Wtedy twój znajomy będzie mógł go znaleźć w zakładce „Udostępnione materiały” po lewej stronie. Pamiętaj jednak, że do tego potrzebujesz nawiązać z kimś kontakt! Zrobić to możesz w zakładce „Społeczność” na górze strony.

Poza tworzeniem własnych materiałów, możesz także wykorzystać istniejące już obecnie w publicznej bazie wiedzy. Ta otwiera Ci się automatycznie po wejściu w zakładkę „Baza Wiedzy”. Gdy tylko któryś materiał szczególnie Ci się spodoba, dodaj go do ulubionych (opcje na dole materiału), aby mieć do niego szybki dostęp. Poniżej fragment z publicznej bazy wiedzy.

Publiczna baza wiedzy w Warthogu

Przegląd

Ostatnią rzeczą jaką warto, żebyś poznał, jest zakładka „Przegląd”. Znajdziesz tam najbardziej przydatne informacje, dzięki którym będziesz mógł kontrolować to co robisz. Przede wszystkim na bieżąco możesz tu kontrolować swój postęp w aktualnym tygodniu.

Statystyki z danego tygodnia

Podsumowanie

Dziękuję, że razem mogliśmy przejść wycieczkę po Warthogu. Mam nadzieję, że dostałeś tutaj solidną bazę do korzystania z aplikacji. Pamiętaj, że jest to tylko narzędzie i najważniejsza jest twoja wola działania. Jestem jednak przekonany, że Warthog pomoże Ci w skutecznej, zdyscyplinowanej pracy. W tym miejscu rozpoczyna się fascynująca, wspaniała podróż bez końca. Jestem podekscytowany, że chcesz w nią wyruszyć. Mam nadzieję, że spotkamy się w Warthogu. W końcu każda wielka zmiana świata zaczyna się od zmiany siebie;-)

Kontynuuj przygodę na Warthogu (klik)!

POWODZENIA!

Pomysłodawca i współtwórca Warthoga. Właściciel marki RDF z branży Big Data/AI. Autor Bloga Republikańskiego. Przekonany, że na każde trwałe dobro trzeba zapracować. Zawsze otwarty na ludzi i nowe wyzwania. Poza tym dumny Łodzianin, Polak, Chrześcijanin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *