Jak realizować cele noworoczne? Schemat działania

Jak realizować cele noworoczne? Schemat działania

W poprzednim artykule pisałem na temat tego jak skutecznie podejść do realizacji celów rocznych. Były to jednak rady ogólne, w oderwaniu od Warthoga. W tym materiale przedstawię po kolei krok po kroku jak utworzyć swój własny system, który znacząco wzmocni Cię w realizacji celów rocznych.

Pamiętaj, że to co przedstawię poniżej to moja propozycja. Część rzeczy może Ci nie pasować. Możesz stwierdzić, że część rzeczy skonsolidujesz, ponieważ da się je uprościć. Część wręcz przeciwnie – będziesz chciał rozbudować. I to jest jak najbardziej OK! Warthog Timer to tak naprawdę mini ekosystem złożony z wielu współpracujących ze sobą narzędzi. To od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz;-).

Uwaga! Zakładam, że masz ustalone swoje własne cele. Zalecam ograniczyć ich liczbę do 3.

Baza wiedzy

Pierwsze narzędzie z którego skorzystamy, to baza wiedzy. Zostało zbudowane po to, abyśmy mogli gromadzić swoją własną, indywidualną wiedzę w jednym miejscu. Aby tam dotrzeć, wejdź w:

 1. Baza Wiedzy w menu na górze
 2. Nowy Materiał.

Znajdujesz się w edytorze materiału. Stworzymy jeden materiał, w którym będziemy trzymali wszystko na temat każdego z celów. Nazwijmy go „Cele 2020”. W krótkim opisie wpisz coś w stylu „Wszystko na temat celów na 2020. Motywacje, organizacja, wiedza, notatki.”. To pozwoli Ci szybko zrozumieć co i jak, gdybyś miał również inne materiały w swojej bazie.

Materiał w bazie wiedzy w Warthogu.

Jak zbudować taki materiał?

 1. Nagłówki – treść poszczególnych celów.
  • Motywacje do każdego celu. Napisz każdy powód, dla którego chcesz realizować cel.
  • Spróbuj wypisać cele pośrednie, jeśli uważasz, że cel główny jest zbyt wielki.
  • Zrób miejsce na notatki z tego jak Ci idzie
  • Zbierz podstawową wiedzę. Jeśli masz cel „schudnąć do wagi 90 kg”, to napisz wskazówki odnośnie diety, przykładowe treningi i linki do pomocnych materiałów.
 2. Procedura przeglądu. Opisz jak będzie wyglądać cotygodniowy przegląd oraz przegląd miesięczny. Nie twórz złożonych instrukcji, napisz parę punktów, które należy rozpatrzyć. Dzięki temu za każdym razem będziesz przechodził punkt po punkcie. Przykładowo.
  • Przegląd tygodniowy
   • Ile czasu poświęciłem na realizację poszczególnych celów?
   • Ile zamierzałem czasu poświęcać?
   • Co konkretnego zrobiłem w ostatnim tygodniu?
   • Jakie błędy popełniłem?
  • Przegląd miesięczny
   • Bardzo podobnie jak tygodniowy, ale w kontekście miesięcznym
   • Jakie mam zamiary na następny miesiąc?
 3. Dla własnej satysfakcji możesz wstawić jakieś fajne zdjęcie lub obrazek jako nagłówek😉

Bardzo istotne jest to, aby ten materiał służył Ci w trakcie. Gdy nie będziesz miał motywacji do działania, zajrzyj tu. Gdy nie będziesz wiedział jaki trening zrobić, będziesz miał listę propozycji wpisaną do bazy wiedzy. To od Ciebie zależy, jak bardzo przydatny będzie taki materiał.

Lista ToDo – Cele 2020

Następną rzeczą będzie zbudowanie odpowiedniej listy rzeczy do zrobienia.

Sama lista będzie zawierać tylko omawiane cele. Wejdź w dostępną w lewym górnym rogu ikonę listy. Następnie kliknij ikonę dodatkowych opcji (trzy kropki), po czym „Nowy” – tak jak na obrazku po prawej stronie.

Daj jej tytuł (np. Cele 2020) i wpisz wszystkie cele które sobie zamierzyłeś.

tagi

Warthog udostępnia możliwość stworzenia tagów (nazywanych też labelkami).

W tym celu kliknij ikonkę opcji pierwszego celu (koło zębate), a następnie „tutaj”. W tym miejscu można wybrać kolor i nazwę taga. My zbudujemy trzy różne, które będą określały stan postępu prac.

 1. Zielony – „Bardzo blisko” – oznaczać będzie, że prace nad celem są na ostatniej prostej.
 2. Pomarańczowy – „W trakcie prac” – czyli mamy już zaawansowany postęp w pracach nad danym celem.
 3. Czerwony/bordowy – „początek” – czyli mówiąc potocznie, jesteśmy w lesie.

Do tego najważniejszy cel oznacz czerwoną kropką. Z tak zbudowaną listą możemy poklepać się po pleckach – dobra robota! Zmiany labelek są kwestią uznaniową. Gdy np. osiągniesz pierwszy pośredni cel, możesz zmienić na pomarańczowy. Tutaj już wszystko zależy od Ciebie;-). Masz jednak dobre miejsce do monitoringu sytuacji. Po jakimś czasie lista może wyglądać jak ta poniżej.

Lista ToDo w aplikacji Warthog Timer. Można ją wykorzystać do stworzenia listy celów na nowy rok.

Lista ToDo – „terminowe”

Możesz śmiało zamknąć narzędzie podręcznej listy ToDo. Z samymi listami jednak się nie rozstajemy. Czas przejść do zaawansowanego widoku list i wykorzystać dodatkową opcję. Najpierw jednak wyjaśnienie. Zalecałem co tydzień oraz co miesiąc robić przegląd prac. Ma to pozwolić na systematyczną pracę oraz pozostanie „w kontakcie z celami”. Wszystko pięknie, ale jak o tym pamiętać?

I tutaj, na białym koniu, wjeżdża kolejne fantastyczne narzędzie Warthoga (a właściwie element narzędzia). Gdy tworzymy listy, składają się one z zadań do zrobienia. Każdemu z tych zadań możemy przypisać odpowiedni termin wykonania! Z czym to się wiąże? Przede wszystkim z tym, że w tym dniu dostaniesz rano wiadomość email, w której będziesz mógł odczytać wszystkie rzeczy, które sobie zaplanowałeś. Dzięki temu Warthog Timer staje się dla Ciebie niczym sekretarka, która przypomina o tym co masz dziś do zrobienia!

Taka możliwość jest jednak dostępna tylko w zaawansowanym widoku.

 1. Wejdź w „Planuj” na górnej belce Warthoga.
 2. Kliknij w kafelek „Listy ToDo”
 3. Wciśnij „+” koło napisu „Plany”
 4. A następnie nazwij nową listę – „terminowe”.
 5. Dodaj dwa zadania do zrobienia:
  • Przegląd tygodniowy
  • Przegląd miesięczny
 6. Przy pierwszym zadaniu kliknij strzałkę, a następnie „Termin wykonania -> wybierz”.
  • Przy przeglądzie tygodnia zaznacz najbliższą niedzielę (chyba, że wolisz sobotę, lub poniedziałek. Niedziela jednak jest zwykle spokojniejsza i można bez pośpiechu, popijając kawkę, przemyśleć poprzedni tydzień)
  • Przy przeglądzie miesiąca spójrz na kalendarz i wybierz dogodny dzień. To nie musi być 1. Ważne, abyś miał/a spokój i duże prawdopodobieństwo dobrego humoru;-).
 7. Zrobione, brawo!
Korzystając z zaawansowanych list ToDo w Warthog Timer można ustalać datę wykonania zadania.

Oczywiście, jeśli nie chcesz tworzyć nowej listy, możesz się posłużyć tą,w której wypisałeś cele. To już zależy od Twoich preferencji.

Gdy w danym dniu dostaniesz maila z informacją, że oto dziś masz zrobić przegląd, zacznij od wejścia w widok list ToDo i przestaw datę wykonania odpowiednio do przodu. Dzięki temu zawsze dostaniesz odpowiednie przypomnienie.

Umiejętności i aktywności

Kawał roboty mamy już za sobą. Czas stworzyć umiejętności i aktywności, abyśmy mogli pracować;-). Najpierw trochę teorii: W Warthogu najważniejszy jest rozwój konkretnych umiejętności. Jak jednak wiadomo, umiejętności rozwijamy przez pracę nad poszczególnymi aktywnościami. Na przykład: formę fizyczną (umiejętność) rozwijamy poprzez bieganie (aktywność) oraz trening siłowy (aktywność).

Ilekroć chcemy nad czymś pracować, wchodzimy w zakładkę Timer, wybieramy aktywność, a następnie klikamy „Start”. Gdy kończymy, wybieramy „Stop” a czas automatycznie zapisuje się do aktywności i umiejętności, co możemy zobaczyć na statystykach. Stwórzmy więc odpowiedni zestaw.

 1. Wejdź w „Planuj” -> „Umiejętności i Aktywności”
 2. Kliknij „+” obok napisu „Umiejętności”. Następnie wybierz właściwą dla Ciebie umiejętność. Na przykład „forma fizyczna”„angielski” czy „programowanie”.
 3. Kliknij na strzałkę przy nowo utworzonej umiejętności, a następnie dodaj aktywność. Przykładowo dla „angielskiego” może to być „Słuchanie podcastów po angielsku”„nauka słówek” itd. Aktywność zostanie utworzona i automatycznie przypisana do umiejętności.
Tworzenie umiejętności i aktywności w Warthog Timer jest niezwykle proste.

Po wszystkim, aby przetestować poprawność rozwiązania, wejdź w „Timer”, wybierz aktywność i nalicz jej kilka minut (możesz także od razu przerwać, a następnie edytować czas, który pojawi się na dole timera). Przejdź do głównego panelu i sprawdź, czy w statystykach tygodnia przybyło Ci miut.

Cele

Czas przejść do bardzo istotnego fragmentu Warthoga. Chodzi mianowicie o cele. To bardzo prosty mechanizm.

 1. Określasz cel przypisany do danej umiejętności. Określasz jakie aktywności go realizują (jeśli ćwiczysz do turnieju sztangi, trening biegów długodystansowych może nie wchodzić w grę).
 2. Aktywujesz go. Jedna umiejętność może mieć tylko jeden aktywny cel.
 3. Czas nalicza Ci się wraz z pracą nad danymi aktywnościami.
 4. W każdym momencie możesz uznać cel jako osiągnięty lub nie.
 5. Nie da się „cofnąć aktywnego celu do nieaktywnych”. Gdy aktywujesz, możes tylko kliknąć dalej jako zrealizowany lub nie.

I tyle. Żadnej dużej filozofii nie ma. Polecam nie wpisywać tu jednak największych celów, a raczej pośrednie. Dzięki temu będziesz w Warthogu budował kolejne zauważalne schodki, które pokonujesz.

Całość jest do zrobienia w zakładce „Planuj” -> „Cele”.  Wybieramy umiejętność i wpisujemy cel. Gdy się na niego zdecydujemy, klikamy zieloną strzałkę „aktywuj”.

Aktywowanie celu w Warthog Timer.

Brawo! Od teraz pracujesz nie tylko na „jakiś tam” rozwój umiejętności, ale i na konkretny cel. Co więcej – cel ten będzie dla Ciebie widoczny nieustannie, podczas pracy w timerze. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz, do czego dążysz.

Normy

Ostatnim narzędziem planistycznym, które proponują w ramach naszego systemu są normy. Jest o nich dostępny osobny artykuł. Skrótowo powiem, że mechanizm jest banalnie prosty: wybieramy ile czasu chcemy w danym tygodniu poświęcić na konkretną rzecz/rzeczy (umiejętności lub aktywności). Następnie narzędzie pokazuje Ci pasek postępu wraz z tym jak będziesz poświęcał odpowiednio dużo czasu.

 1. Aby ustalić normy, wejdźmy w „Planuj” -> „Normy”.
 2. Wybieramy odpowiedni tydzień (kliknij na dowolny dzień w tygodniu).
 3. Po prawej stronie określamy normę – czyli aktywność/umiejętność oraz czas jaki sobie wyznaczamy.
Normy to unikatowe narzędzie dostępne w aplikacji Warthog Timer, które pomaga się dyscyplinować.

Idziemy do timera, pracujemy czas jakiś, a następnie zaglądamy do panelu głównego i zjeżdżamy na dół, aby sprawdzić stan postępu. Wygląda to mniej więcej tak jak poniżej.

Normy w Warthogu pomagają się zdyscyplinować i monitorować postęp.

Jak widzisz, narzędzie niesamowicie proste. Jednocześnie pozwala trzymać rękę na pulsie. Gdy jeden pasek rośnie zbyt wolno, a drugi zbyt szybko, prawdopodobnie warto skupić się na tym pierwszym.

Podsumowanie

Wow, dobrnęliśmy do końca! Zaprezentowałem powyżej spójny system planowania i pracy oraz monitorowania tego jak sprawy idą. Masz więc możliwość mądrego przygotowania gruntu w postaci wiedzy i prostej strategii. Masz możliwość utworzenia list ToDo wedle swojej wizji, dysponujesz elementem przypominającym oraz mobilizującym.

To wszystko kosztuje nieco wysiłku, ale potem współgra razem, aby osiągnięcie celu było dużo łatwiejsze. Abyś Ty działał (lub działała) dużo skuteczniej. Życzę powodzenia. W razie pytań, jestem do dyspozycji:-)

Rozpocznij przygodę z Warthogiem teraz!

Pomysłodawca i współtwórca Warthoga. Właściciel marki RDF z branży Big Data/AI. Autor Bloga Republikańskiego. Przekonany, że na każde trwałe dobro trzeba zapracować. Zawsze otwarty na ludzi i nowe wyzwania. Poza tym dumny Łodzianin, Polak, Chrześcijanin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *