Przeżyj kwarantannę na swoich zasadach

Przeżyj kwarantannę na swoich zasadach

Jesteśmy świadkami niezwykłego czasu. Kolejny tydzień cała Polska (i nie tylko) stoi „zamrożona”. Kolejny tydzień siedzimy w swoich domach. Ten nietypowy czas rodzi wiele różnych skutków. Wielu z nas przeżywa egzystencjalny ból, strach przed niewiadomą, czy zwyczajną irytację.

Ten artykuł jest po to, aby zaproponować zupełnie inne podejście. W końcu to od nas zależy, jak ten czas „aresztu domowego” wykorzystamy. Zróbmy więc to z korzyścia dla siebie!

Kwarantanna to nie jałowy czas

Wstajesz później, w pracy nie jesteś produktywny, a czas przecieka Ci przez palce. Jesli ten opis choć trochę pasuje do Ciebie, nie martw się. To zupełnie naturalne. Dom rozprasza. Jest jednak dobra informacja. Praca w domu daje też więcej okazji. Lepiej! Kwarantanna daje Ci więcej okazji.

Przede wszystkim czasowych. Brak dojazdu do pracy to olbrzymie oszczędności czasowe. Brak spotkań towarzyskich… to równiez więcej czasu dla Ciebie. Jakkolwiek nie brzmi to absurdalnie, dokładnie tak jest. Choć nie jest to stan normalny, to skoro już jest… wykorzystaj go na swoją korzyść.

Baza wiedzy w Warthogu daje możliwość świadomego gromadzenia unikalnej wiedzy i informacji.

Zamiast użalać się nad tym jak jest źle, zastanów się jakie okazje daje Ci kwarantanna. Zamiast bać się przyszłości, zacznij pracować nad zwiększeniem swoich kompetencji, lub poszerzeniem horyzontów. Pomyśl po prostu: jak dużo czasu już zmarnowałeś? A czas masz tylko jeden, zmarnowana godzina nie wróci. I jeśli nie umiesz wykorzystać obecnego stanu, chyba nic już nie pomoże.

Nie wiadomo jak długo to potrwa. Jeśli jednak będzie trwało 2, 3, 6 tygodni – to z pewnością odpowiedni czas, żeby choć jedną rzecz w sobie rozwinąć. I zamierzam ci w tym pomóc. Polub fanpage na Facebooku, obserwuj bloga, pisz do mnie. Przede wszystkim jednak – pomyśl chwilę nad swoja obecną sytuacją i zaplanuj jak ruszyć dalej.

Załóż (zupełnie za darmo) konto na warthogu i zacznij w metodyczny (co nie znaczy skomplikowany) sposób pracować nad ta jedną, konkretną rzeczą.

Jak ruszyć z miejsca w czasie kwarantanny? Konkret poproszę!

Dobrze, gadki świadomościowo-motywacyjne może i są fajne, ale czas na konkret;-). Czyli kilka pierwszych wskazówek co teraz zrobić. Przede wszystkim, jeśli jesteś głodny bardziej dogłębnej treści, to tutaj masz moje małe kompendium. Znajdziesz tam więcej propozycji, mięsa itd. Tutaj chciałbym jednak dać Ci mała trampolinę do działania.

Listy zadań w Warthogu są zawsze przy Tobie. Dostęp jest błyskawiczny, a skuteczność olbrzymia.

Rusz do działania. Kwarantanna na swoich zasadach.

Moim zdaniem najważniejsze (w większości przypadków) jest to, co możesz zrobić w najbliższym czasie. Sprawa jest banalnie prosta.

 1. Pomyśl o jednej rzeczy, którą chciałbyś mieć w sobie rozwiniętą, gdy zaczniemy wracac do normalności. Chciałes nauczyć się inwestowania? Poznac lepiej język obcy? A może wolisz skupić się na zgłębieniu historii starożytnej Grecji? To bardzo ważne, wybierz tylko jedną rzecz.
 2. Przygotuj swoją metodykę pracy. Pisałem o tym nieco w kompendium. To najprostsze zasady, które ustalisz i których będziesz się trzymać. Kilka dla przykładu.
  • Jak wygląda Twój poranek? Zaplanuj w nim choć pół godziny zgłębiania swojej nowej dziedziny.
  • Kiedy pracujesz? Codziennie? W jakich godzinach? To bardzo ważne, aby pracować systematycznie.
  • Odseparuj się od rozpraszaczy. Nie wchodź na Facebooka, wyrzuć media informacyjne itd.
 3. Opracuj plan działania.
  • Zrób swoją mała Bazę Wiedzy, w której będziesz zbierał podstawowe informacje, ale także opiszesz metodykę pracy, czy wpiszesz źródła z których warto sie uczyć. Może Ci posłużyć tutaj Baza Wiedzy dostępna w Warthogu. Dodajesz w niej materiały, w których spisujesz co tylko jest Ci potrzebne. Możesz dzielić się nimi ze znajomymi oraz udostępniac publicznie.
  • Stwórz dwie listy zadań (listy ToDo).
   • Pierwsza to Twoja lista do zadań codziennych. Tutaj Określ dosłownie 3 rzeczy, które zrealizujesz na pewno. Takie „must-have”, albo własciwie „must-do”. Niech to będzie coś związanego z Twoją pracą zawodową, nowo odkrywaną dziedziną oraz coś, co zrobisz dla domowników.
   • Druga, to lista kolejnych kroków na drodze odkrywania nowej dziedziny. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, do czego wrócić.

A potem… pracuj! Przygotowanie tych trzech punktów zajmie Ci jeden dzień (oczywiscie nie cały. Ale łącznie zmieścisz sie w jednej dobie). Następnego dnia po prostu wykorzystujesz ten plan, metodykę pracy i dajesz czadu!;-).

Trudne? Niekoniecznie, może trochę. Nie da się jednak niczego osiągnąć, bez pracy. A takie metodyczne podejście, choć obce większości ludzi, posunie Cię w postępie pracy o lata świetlne. Taki troszeczkę „lajfhak”.

No dobrze, a jak to zrobić z Warthogiem?

Oczywiście Warthog daje potężne możliwości organizacji i monitorowania swojej pracy. Jednak rozpoczęcie pracy z nim jest skrajnie łatwe. Praca z tym narzędziem pozwoli Ci robić wszystko w jednym miejscu w sposób uporządkowany i prosty.

To kilka moich rad. Jeśli nie wiesz jak coś zrobić, napisz na którymkolwiek z kanałów (Facebook, email, aplikacja…)

 1. Przede wszystkim – załóż konto. Warthog Timer to aplikacja przeglądarkowa. Po prostu rejestrujesz się i pracujesz wykorzystując okno przeglądarki. Idealne do pracy w domu.
 2. Stwórz odpowiednią aktywność i umiejętność. Na samym początku (po pierwszym logowaniu) masz bardzo uproszczony sposób ich stworzenia i tutorial, ktory przeprowadzi Cię przez pierwsze kroki w aplikacji. Więcej na temat umiejętności i aktywności znajdziesz w tej krótkiej instrukcji.
 3. Wykorzystaj Bazę Wiedzy oraz listy ToDo do zbudowania planu z poprzedniego nagłówka. Najprostsze użycie tych narzędzi jest banalne jak skonsumowanie pizzy. Im dalej w las, tym więcej możliwości, więc zapewniam, że oba narzędzia prezentują olbrzymi potencjał. O listach ToDo można przeczytać w tym artykule, ale… po prostu je otwórz ikonką po lewej stronie i zacznij używać;-).

I to tyle. Rejestrujesz się, logujesz i używasz. A potem monitorujesz to jak się rozwijasz. Pamiętaj, że to zawsze wymaga pracy. Zostań z Warthogiem na Facebooku, gdzie będziesz karmiony wartościowymi treściami na temat pracy w domu. I pamiętaj – przeżyj kwarantannę na swoich zasadach! #kwarantannaNaSwoich.

Przejdź do Warthoga już teraz i zacznij działać.

 

Pomysłodawca i współtwórca Warthoga. Właściciel marki RDF z branży Big Data/AI. Autor Bloga Republikańskiego. Przekonany, że na każde trwałe dobro trzeba zapracować. Zawsze otwarty na ludzi i nowe wyzwania. Poza tym dumny Łodzianin, Polak, Chrześcijanin.

2 comment(s)

Witaj Marku,

Dziękuję za wartościowy kontent. Ostatnimi czasy zacząłem mieć problemy z produktywnością jako, że pracuję z domu i muszę całkiem sprawnie zarządzać czasem – w trakcie jak i po. Można powiedzieć, że podświadomie szukałem właśnie czegoś takiego. Mam nadzieję, że Warthog okaże się bardzo przydatnym narzędziem w tej kwestii.

Pozdrawiam,
Jakub

Dziękuję za ten komentarz! Zarówno na blogu jak i na facebooku przez cały czas kwarantanny będą tworzone materiały, które w tym pomogą. Jeśli masz jakieś pytanie czy wątpliwość (zarówno w kwestii narzędzia jak i sedna sprawy, czyli „lepszego ogarnięcia rzeczywistości”) – pisz śmiało, na pewno razem coś poradzimy;-)

W kwestii takiego kompleksowego podejścia, bardziej „mięsistego” polecę 3 wpisy:
1. O pracy z celami rocznymi – http://blog.warthogtimer.com/2020/02/12/wyrzuc-swoje-cele-noworoczne-do-smieci-i-podejdz-do-nich-solidnie/
2. Gęstsze kompendium na czas kwarantanny – http://blog.warthogtimer.com/2020/04/06/jak-nie-zwariowac-i-wykorzystac-czas-kwarantanny-kompletne-kompendium/
3. I nasza Metoda Osiągania Celu – http://blog.warthogtimer.com/metoda-osiagania-celu/

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *