Metoda Osiągania Celu

Ile razy łapałeś się na tym, że z twoich pomysłów, inicjatyw czy celów, po kilku miesiącach nie zostawało nic poza wspomnieniami?

Dzieje się tak z bardzo wielu powodów. Aby chociaż na część z nich odpowiedzieć, Warthog zbudowany został wokół Metody Osiągania Celu (MOC). Jest to schemat, który polega na powtarzaniu 4 kroków. Należy traktować go jako punkt wyjścia i dostosować do swoich potrzeb.

Artykuł wyjaśniający bardzo konkretnie MOC oraz jak ją skutecznie stosować z użyciem Warthoga, dostępny jest tutaj.

Poznajmy MOC, dzięki której można przejść drogę od pomysłu do osiągnięcia celu.

Schemat Metody Osiągania Celu, na której zbudowany jest Warthog

Przeanalizujmy bardzo krótko każdy z tych kroków.

  1. Zdobądź wiedzę – Jeśli chcesz osiągnąć cel, musisz wiedzieć coś niecoś na temat zagadnienia z którym walczysz. Czas na zgromadzenie tej wiedzy jest teraz, a nie podczas pracy. Inaczej będzie to przypominało wymianę koła podczas jazdy. Czasami wystarczy jedynie trochę poznać temat. Jeśli chcesz schudnąć, najpierw poszukaj informacji o sposobach na zgubienie kilogramów w ruchu. Poczytaj o odpowiedniej diecie i zgromadź wiedzę w jednym miejscu. To pomoże między innymi wtedy, gdy nagle okaże się, że masz kilku tygodniową dziurę w działaniu. Po prostu wrócisz do tego co już masz!
  2. Planuj – gdy już masz pewną wiedzę na temat zagadnienia, opracuj plan. Zarówno ten długofalowy, jak i na najbliższy czas (np. najbliższy dzień). I tutaj znów – często nie chodzi o zaawansowane planowanie. Najczęściej wystarczy proste spisanie tego co masz zamiar zrobić. Rozpisz jakie masz zamiar osiągać efekty na przestrzeni kolejnych miesięcy. Stwórz nową listę ToDo (rzeczy do zrobienia) i napisz tam co chcesz zrobić jutro/w ciągu tygodnia. Uwierz, to pomoże Ci niesamowicie, gdy przyjdzie wypalenie. Poza tym, już na etapie planowania widać często, że to co chcemy zrobić jest głupie, czy niepraktyczne. Możemy część błędów zawczasu wyeliminować.
  3. PRACUJ! To definitywnie najważniejszy punkt. Niektórzy spędzają ogromne ilości czasu teoretyzując lub planując pracę. Finalnie jednak to praca przybliża Cię do celu. Po co zatem były poprzednie dwa kroki? Odpowiedź jest prosta – jeśli wykonasz je rzetelnie i solidnie, twoja praca będzie bardzo efektywna. Będziesz wiedział dokładnie co i jak chcesz robić – bo spiszesz to w twojej „bazie wiedzy” i w opracowanych planach! Być może plan trzeba będzie poprawić, ale absolutnie nie teraz. Teraz jest czas na pracę. Otwierasz timer w Warthogu i po prostu wciskasz „START”. Wyłączasz Facebooka, memy i ruszasz do boju;-) Gdy skończysz klikasz „STOP” i przechodzisz do ostatniego kroku. Nie musisz się rozpraszać, jedyne co to biegasz/programujesz/uczysz innych podczas korepetycji/[cokolwiek sobie wymyślisz]
  4. Monitoruj postępy (i wyciągaj wnioski) – To taki moment, w którym oglądasz się wstecz i zastanawiasz, co można by poprawić. Zastanawiasz się, czemu coś Ci nie wychodzi, ile zrealizowałeś, a ile jeszcze trzeba zrobić. Po prostu rozliczenie się z rzeczywistością. Jeśli po miesiącu nie masz efektów, być może czas sprawdzić statystyki ile faktycznie pracowałeś nad osiągnięciem celu?

Oczywiście niektóre punkty czasem zasługują na większą uwagę, inne na mniejszą. Czasami któryś z nich można pominąć. Najważniejsze, aby wykorzystując ten schemat, znaleźć swoje własne sposoby na rozwój. Każdy z tych punktów wspierany jest przez aplikację przeglądarkową Warthoga (dostępną tutaj).

Życzymy powodzenia w zdyscyplinowanym, skutecznym osiąganiu celów!